phone tel.32 750 19 90 | kom. +48 534 295 906 | kom. +48 535 875 515

Dzień niepodległości 11 listopada

30-10-2019

W polce dzień niepodległości jest świętowany 11 listopada a oficjalna nazwa to Narodowe Święto Niepodległości. Święto to obchodzimy od 1937 na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Dzień jest obchodzony 11 listopada z dwóch ważnych powodów- ponieważ w tym dniu Niemcy podpisały rozejm kończący I wojnę światową jak i również 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo. Po zakończeniu II wojny światowej święto zostało zniesione przez KRN. W 1989 dzień 11 listopada ustanowiono dniem wolnym od pracy i święto przywrócono.

polska wielka niepodległa Obchody dnia niepodległości zaczynają się przed grobem nieznanego żołnierza na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie. Przemawia wtedy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej oraz ważne osobistości Państwowe. W tym dniu również prezydent przyznaje medale oraz odznaczenia w Pałacu Prezydenckim. Jest to święto hucznie ale dostojnie jak na uroczystości Państwowe przystało.

11 listopada ulicami Warszawy przechodzi Marsz Niepodległości. Za jego organizację odpowiedzialna jest Młodzież Wszechpolska oraz ONR. Od lat z marszem pojawiają się kontrowersje związane z jego organizacją oraz próby zablokowania, akty wandalizmu. Wątpliwości budzą również hasła, które pojawiają się na transparentach- typowo nacjonalistyczne i faszystowskie „Biała Europa” , „ Polska dla Polaków”, „Biała Siła”. Co roku na marszu pojawia się kilkadziesiąt tysięcy osób, które uczestniczą bardziej lub mniej aktywnie.