Co to jest mem?

12-04-2021

Spotykamy się z nimi korzystając z Internetu prawie codziennie. Śmieszą nas, czasem złoszczą, ale najczęściej wywołują zaciekawienie. Stanowią kolorową i nieodłączną część internetowej rzeczywistości. To właśnie jest mem internetowy- czy już wiesz o czym mowa. Jeśli nie postaramy się przybliżyć Ci to sformułowanie.

Mem nie jest określeniem jednoznacznym i ciężko jest przedstawić tylko jedną definicję.

Mem internetowy to dawka informacji umieszczana w internecie, mająca przykuć uwagę odbiorców oraz wzbudzić ich zaciekawienie. Mem jest tworem, który nie ma określonej formy - mogą nim być zdjęcia z komentarzem, krótkie filmiki lub przekazy tekstowe. Mem internetowy ma wpływać na emocje - zwykle jego celem jest wzbudzenie śmiechu, ale ważne jest uświadomienie sobie iż to co dla jednych bywa śmieszne dla innych jest niesmaczne lub przykre. Ważną właściwością memu, wynikającą z pochodzenia tego słowa (mem z języka greckiego to mimesis, czyli naśladownictwo), jest jego wirusowy charakter. Mem staje się memem wtedy, kiedy zostaje powielony kilkanaście lub kilkaset razy. Dlatego mem określa się jako zaraźliwy wzorzec informacji.

 

Każdy, kto korzysta z sieci, napotyka lub napotknie się na memy. Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że mem to wyjątek kulturowy, związany ściśle z rozwojem nowoczesnych metod powielania informacji za pomocą sieci internetowej. Odpowiedź na pytanie co to jest mem, nie jest łatwa, ale mam nadzieję, że chodź troszkę nakreśliliśmy definicję tego zjawisko na tyle, na ile jest to możliwe.