Za co my właściwie kochamy koty?

19-03-2021

koszulki dla kociarzy Nie wszyscy jesteśmy miłośnikami kotów, ale duża część z nas je kocha nad życie- dlaczego?

Część tej wrodzonej miłości może wynikać z instynktu, opartego na wyjątkowych rysach twarzy kota. Konrad Lorenz, który również odkrył koncepcję imprintingu, uważał, że ludzi przyciągają dziecięce rysy, takie jak duże oczy. Ponieważ koty mają stosunkowo duże oczy w stosunku do twarzy, nawet gdy są dorosłe, czujemy nad nimi instynktowną opiekę.

Odpowiedź może również leżeć w tym, jak koty się udomowiły. W przeciwieństwie do psów, które zostały wyhodowane z dzikich wilków jako narzędzia myśliwskie i towarzysze rodziny, koty prawdopodobnie podążały za ludźmi, ponieważ tam była możliwość zdobycia pożywienia. W całej historii, dokądkolwiek udawali się ludzie, podążały robactwo, zapewniając obfite źródło pożywienia. Od tysięcy lat koty odkryły, że ludzie bez wysiłku zapewnią schronienie, bezpieczeństwo i pożywienie.

Kot ma silny instynkt łowiecki, który wymaga ćwiczeń. Nawet jeśli wydaje się zadowolony, że śpi cały dzień, naprawdę potrzebuje szansy, by popisać się swoimi umiejętnościami w podskakiwaniu, gonieniu i drapaniu. Nawet kilka minut dziennie z różdżką może sprawić, że kotek będzie rozbrykany i zaangażowany.

Istnieją również dowody na to, że koty postrzegają nas jako część swojego „miotu” i używają odgłosów wołających, takich jak miauczenie i ćwierkanie, aby przyciągnąć naszą uwagę - zachowanie, które występuje tylko między matkami kotów a ich kociętami na wolności. Świadomość, że twój kot postrzega cię jako równego sobie, jest z pewnością powodem, aby obdarować cię miłością.

Kolejnym elementem układanki może być wyjątkowe mruczenie kota, którego używa, aby się uspokoić, gdy jest zestresowany lub wyrazić zadowolenie. Dowody pokazują nawet, że mruczenie kota może leczyć

Jest też prawdopodobne, że dla niektórych z nas koty stanowią wyzwanie i dlatego są dla nas tak atrakcyjne. W przeciwieństwie do psów, koty zwykle okazują uczucia tylko na swoich warunkach. Kiedy więc w końcu pokażą, jak bardzo nas kochają i są od nas zależni, wydaje się to o wiele bardziej satysfakcjonujące.