Dzień Matki w Polsce święto to przypada na 26 maja. jak sama nazwa wskazuje, że jest świętem wszystkich mam. Został ustanowiony w kilkudziesięciu krajach świata. W większości pozostałych państw Dzień Matki jest również obchodzony w maju, dokładnie – w jego drugą niedzielę. Uniwersalny zasięg tego święta wynika z szacunku , jakim zarówno w kulturze Zachodu , jak i Wschodu obdarza się macierzyństwo .
Bycie matką uznawane jest tradycyjnie za podstawową rolę kobiety, mającą znaczenie nie tylko dla rodziny, ale również dla społeczeństw i narodów.Oficjalnie Dzień Matki w Europie zaczęto obchodzić dopiero w XX wieku – w Polsce od 1914 roku, zaś w wielu krajach dopiero po II wojnie światowej. Korzenie tego święta sięgają jednak czasów antycznych.Już w starożytnej Grecji, a nawet w bardziej pierwotnych kulturach, można odnaleźć ślady oddawania czci boginiom-matkom. Mitologia grecko-rzymska obfituje w przekazy podkreślające szczególną rolę macierzyństwa. Można tu wskazać Gaję (matkę-ziemię), Reę, Demeter (patronkę młodych matek) czy Latonę (matkę Apolla i Artemidy). Religijny aspekt kultu macierzyństwa znalazł również odzwierciedlenie w sferze obyczajowości. To właśnie wiosną odprawiano obrzędy na cześć płodności i nowego życia, w maju w starożytnym Rzymie czczono boginię Kybele – matkę bogów. Były to tak zwane Hilaria. Z kolei w kulturze chrześcijańskiej za pramatkę uważa się Dziewicę Maryję, matkę Chrystusa.
Jeśli idzie o kulturę nowożytną, istotnym etapem na drodze do ustanowienia Dnia Matki była tak zwana „matczyna niedziela” w Wielkiej Brytanii, obchodzona od XVI wieku w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Zwyczaj ten polegał na odwiedzaniu w tym okresie matek i obdarowywaniu ich prezentami. W Stanach Zjednoczonych o wprowadzenie Dnia Matki do oficjalnego kalendarza świąt walczyła Ann Jarvis z Filadelfii, która po śmierci swojej matki zapragnęła złożyć hołd wszystkim rodzicielkom i stworzyć dla nich specjalne święto. Dzięki staraniom jej oraz jej poprzedniczek w 1858 roku ustanowiono Dni Matczynej Pracy, w 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju, zaś w 1905 roku – pierwszy na świecie Dzień Matki. W Stanach Zjednoczonych jest to święto narodowe przypadające na drugą niedzielę maja.
Obchody Dnia Matki w Polsce polegają na obdarowywaniu matek kwiatami, laurkami oraz innymi, większymi lub mniejszymi, upominkami. Tego dnia w przedszkolach i szkołach odbywają się uroczyste akademie poświęcone mamom, podczas których najmłodsi często we wzruszający sposób zapewniają je o swojej miłości i przepraszają za złe zachowanie, obiecując – rzecz jasna – poprawę.